Asi před 24 lety jsem se vracel z prázdninové plavby na jezeru Ježiorak do Gdaňsku na Karolince s kabinovou jachtou s výklopnou ploutví (5,75 m) s velmi malým ponorem. Jachta neměla žádný vnitřní balast a byla převrhnutelná. O týden dříve jsme se plavili v typicky vnitrozemských podmínkách, ve vysoce proměnlivém větru vanoucím z rychle se měnících směrů. Všechno to bylo velmi příjemné, ale brzy mi začala chybět otevřená voda a stabilní vítr. Rozhodli jsme se tedy plavit do Vistulské laguny (Zalew Wiślany) východně od Gdaňsku. Plul jsem na zadobok od ústí řeky Elbląg až k místu, kde se vlévá do řeky Nogat. Vítr poměrně rychle zesílil z 3B na 7B. Moře se začalo vzdouvat a divoce házelo lodí. Plachtění se stávalo stále obtížnější a tak jsem zvedl výklopnou ploutev téměř kompletně. I tak bylo obtížné udržet jachtu v zadobočním kurzu.
Náročné podmínky stále zvyšovaly nebezpečí situace - musel jsem tedy snížit plochu plachet. Namířit přímo do větru a stáhnout hlavní plachtu bylo jednoduše nemožné a představovalo by to reálnou hrozbu převrhnutí. Jedinou možností bylo stáhnout přední plachtu. Společník na lodi neměl s plachtěním žádné zkušenosti. Vysvětlil jsem mu, jak kormidlovat jachtu, chvilku jsem ho pozoroval, abych se ujistil, že je schopen vést loď bezpečně, a odešel jsem z kokpitu. Musel jsem se však rychle vrátit, abych zachránil loď v situaci, kdy se schylovalo k okamžitému přehození ráhna na druhou stranu. Znovu jsem příteli vysvětlil těžkosti řízení v těchto podmínkách a pokusil jsem se napodruhé stáhnout plachtu. Po čtvrtém pokusu se to konečně povedlo. Podařilo se nám stáhnout přední plachtu a přežili jsme!
Na tu neuvěřitelnou zkušenost jsem nikdy nezapomněl a od té doby mě vždy provázela při plavbách. Tato vzpomínka mě přiměla přemýšlet o bezpečné jachtě s malým ponorem, na které se dá plavit jeden den po vnitrozemských vodách a následující den na Baltském moři a dál.
Prvním krokem bylo zajištění dostatečné stability. Stability je možné dosáhnout vhodnou hmotností vnitřního balastu, která splňuje požadavky klasifikační společnosti.
Dalším problémem byla směrová stabilita – myšlenka na to mě nikdy neopustila. Na další mnou zhotovenou loď Zośka 6,7 m jsem navrhl a vyrobil záďovou výklopnou ploutev, která se dá snadno zvednout. Kvůli nedostatku času a správné motivace bezprostředně poté jsem ji však sám neinstaloval ani netestoval. Brzy poté, co jsem tuto výklopnou ploutev navrhl, ji můj přítel Zbyszek Gołębiewski použil na svém Chochliku (7,5 m), na kterém odplul z Gdaňsku do Kielu. Během plavby poprvé záďovou výklopnou ploutev použil při zadobočním větru 8B a byl naprosto nadšený výkonem jachty. Došel k přesvědčení, že záďová výklopná ploutev umožňuje mnohem bezpečnější a pohodlnější plavbu ve velmi obtížných námořních podmínkách.
V té době jsem se podílel na návrhu a výstavbě Absolwenta 900 (9 m) - oceánské jachty s výklopnou středovou ploutví. V závěrečné fázi příprav na zkoušky na moři v říjnu 1994 jsem si vzpomněl na své předchozí zkušenosti se směrovou stabilitou. Vzhledem k významnému rozdílu v konstrukci a vybavení jsem nemohl použít záďovou výklopnou ploutev, takže jsem vymyslel jiné řešení - dvě stabilizační výklopné ploutve upevněné na zrcadle. Byly zavěšeny a připevněny k zdvihacím lanům, která umožňovala jejich snadné zvedání z vody v půlkruhovém pohybu. Během testů v Gdaňském zálivu předčily výsledky všechna moje očekávání. Vítr vál z Botnického zálivu, vlna přicházela z otevřeného moře do Gdaňského zálivu a rychle se zvedala. Zpočátku dosahoval vítr stupně 5-6B, ale rychle se zvýšil na 8-9B. Loď byla na zadobočním kurzu s vlnami vysokými od 3 do 4 metrů. Jachta byla vybavena přední plachtou a plochou hlavní plachtou zrefovanou na prvním refu. Po spuštění výklopných ploutví na zrcadle do vody a zvednutí hlavní výklopné ploutve dosáhla jachta samořízení a plula rychlostí až 8 uzlů. Takhle jsme se plavili po dlouhou dobu, aniž bychom se dotkli kormidla. Vítr foukal tak silně, že jsme během kotvení v přístavu v Gdyni museli použít naviják, abychom jachtu mohli uvázat k molu. Následující den jsme se vraceli zpět do Górki Zachodnie, když asi 1 míli před cílem začal posilovat vítr, jachta se výrazně naklonila a začala se stáčet do větru. Po spuštění závětrné výklopné ploutve do vody se zvýšil náklon, ale tendence jachty k přetáčení úplně zmizela. (Posádku lodi Absolwent tvořili Tadziu Świst, Stefan Ekner, Wojtek Kuczkowski, Józek Głębocki, Grzegorz Szczepański, Wiesiu Teska a já.)
7. prosince 2005 jsem měl možnost plavit se na HABERu 800 na Jaderském moři ve Slovinsku. Foukala Bora (místní vítr, který sestupuje z hor) síly až do 4-6B. Vítr vál v poryvech, občas dosáhl stupně 5B a během tří minut zpomalil na 1B, aby vzápětí po pouhých pěti minutách posílil na 6B a vál takto 1 nebo 1,5 hodiny. Připevnili jsme dočasnou verzi jedné ze záďových výklopných ploutví z Absolwenta do zrcadla HABERu 800 (kvůli nedostatku místa na zrcadle jsme nemohli připevnit druhou ploutev). V rozsahu kurzů od 45 ° do 65 ° až 70 ° na vítr bylo dosaženo plného samořízení a výrazně se vylepšilo směrování. Kormidlo bylo volné. Na boční vítr a zadobok bylo zapotřebí malé pomoci kormidelníka, což obnášelo jen občasnou obsluhu kormidla. (Posádku během testu tvořili Urban Rybak, Rolland Rühl a já.)
HABER 800 má dlouhý a mělký kýl, aby bylo zajištěno samořízení na zadobok, museli jsme zvětšit plochu záďových výklopných ploutví (s ohledem na naše zkušenosti během testů na Jadranu v prosinci 2005).